Jak prać softshellową kurtkę? Jakich detergentów użyć?

Kurtki softshellowe mają bardzo wielu zwolenników, same do nich należymy i właśnie dlatego mamy je w każdej, strojmisiowej kolekcji! Są wodoodporne, wiatroodporne, ale przy okazji lekkie i oddychające. Towarzyszą nam we wszystkich wyjazdach: wiosną, latem i jesienią. Są regularnie eksploatowane, z tego powodu potrzebują regularnej konserwacji. Często pytacie się nas jak prać softshellową kurtkę i czy możecie ją wyprać w zwykłych detergentach. To jednak może spowodować, że kurtka straci swoje właściwości.

Jak właściwe prać softshellową kurtkę?

Przede wszystkim należy użyć do tego specjalnych środków. Na rynku jest wiele specjalistycznych płynów do prania softshellu, dostępne są w większości sklepów z odzieżą sportową, ale też w wielu innych miejscach, nawet w drogeriach! Taki płyn chroni wodoodporną membranę, natomiast zwykłe detergenty do prania znacznie skracają jej żywotność.

Z temperaturą i ilością obrotów na minutę też nie powinniśmy szaleć. Kurtkę najlepiej wyprać w 30 ℃ i unikać najwyższych obrotów.

Czego unikać?

Najważniejszą zasadą konserwacji takiej kurtki jest to aby nie prać jej w płynach zmiękczających i płynach do płukania. Dlaczego? Takie płyny szybko niszczą membranę, czyli softshell od razu traci swoje właściwości wodoodporne. A przecież właśnie do tego powinien służyć!

Tym bardziej nie powinno się używać wybielacza, prać kurtki chemicznie lub namaczać kurtki przed praniem. Takie działania również mogą nieodwracalnie zniszczyć membranę oraz materiał.

Druga ważna zasada, której należy przestrzegać polega na unikaniu proszków do prania. Drobinki proszku utykają w porach tego materiału przez co materiał przestaje oddychać, a efekt jest taki jakbyśmy nosili na sobie foliowy worek – bardzo szybko robi nam się gorąco.

Kolejna zasada dotyczy suszenia. Nie powinno się suszyć kurtki w suszarce bębnowej, ponieważ ta łatwo może uszkodzić delikatną strukturę tego materiału. Zamiast tego po praniu najlepiej powiesić kurtkę na suszarce i pozwolić jej wyschnąć “naturalnie”.

Już wiecie jak prać softshellową kurtkę! Tę zimową też 😉

Zasady wymienione powyżej dotyczą zarówno naszych przejściowych kurtek wiosennych i jesiennych jak i tych zimowych! Ważne żeby pamiętać, że przy praniu zimowych kurtek NALEŻY ODPIĄĆ KAPTUR! Pranie w pralce automatycznej może zniszczyć futerko na kapturze

Nasze wszystkie, aktualnie dostępne kurtki softshellowe znajdziecie w naszym sklepie w zakładce “Kurtki i Kamizelki” Sprawdźcie co dla Was tam mamy! 👇

Wpadnijcie też na naszego Facebooka i Instagrama! Tam dzielimy się z Wami wszystkimi nowościami, informujemy o promocjach i zdradzamy małe sekrety 😎

Facebook | Instagram