Ubrania z bawełny organicznej – dlaczego to takie ważne?

Różowa, brązowa i szara bluza dziewczęca. Ubrania z bawełny organicznej.

 “Skoro mogę mieć Koszulkę za 20 zł w sieciówce, to czemu podobna koszulka może  kosztować ok. 100 zł u polskiego producenta? Czy oni nie przesadzają z tą marżą?” Niestety, nie jest to takie proste jak się wydaje. Zanim spojrzymy na cenę warto sprawdzić czy są to ubrania z bawełny organicznej, czy posiadają certyfikat GOTS albo OEKO-TEX. 

Kto lubi przepłacać za ubrania? Chyba nikt. Sieciówki i markety dają nam ogromny wybór ładnych i modnych ubrań w bardzo przystępnej cenie. Do tego kuszą ciągłymi rabatami i darmowymi zwrotami. Więc dlaczego nie widzimy tego tak często w sklepach polskich marek? Ponieważ polskie marki często działają w ramach zrównoważonej mody, no i muszą płacić swoim pracownikom. Czy sugerujemy, że wielkie korporacje nie płacą swoim pracownikom? Nie, to nie o to tutaj chodzi. Tu wszystko zaczyna się na polach bawełny i w azjatyckich szwalniach, gdzie zarobki są od 2 do 5 razy mniejsze niż płaca wystarczająca na utrzymanie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kobieca ręka, na której leżą ceglane, musztardowe, szare i różowe muślinowe kuloty z bawełny organicznej.

Ubrania z bawełny konwencjonalnej a ubrania z bawełny organicznej. 

50% tekstyliów na świecie wykonane jest z bawełny, a do jej uprawy zatrudnia się 300 milionów ludzi. Zarówno dorosłych jak i dzieci, bo 90% upraw bawełny ulokowane jest w krajach rozwijających się. W Uzbekistanie co roku zamykane są szkoły, żeby 450 tysięcy dzieci mogło brać udział w zbiorach. Sama bawełna musi rosnąć szybko, bardzo szybko żeby nadążyć za szalejącą branżą modową, więc do jej nawożenia używa się chemikaliów. Chemikaliów, które producenci opisują jako śmiertelne trucizny, które nie mogą mieć kontaktu ze skórą. I nie są to substancje, które z bawełny schodzą bo przepłukaniu. Szacuje się, że te chemikalia znikają po ÓSMYM PRANIU UBRANIA! Oczywiście ósmym praniu od samego zakupu. 

Bawełna organiczna to taka, do której uprawy nie wykorzystuje się trujących nawozów i substancji szkodzących środowisku. Taka bawełna rośnie dużo wolniej, właśnie dlatego jest droższa i jest jej mniej. Kupując ubrania z certyfikowanej bawełny organicznej mamy pewność, że będzie ona bezpieczna dla naszej skóry. 

Właśnie dlatego strojmisiowe ubranka szyjemy z bawełny organicznej. Skóra dzieci jest dużo bardziej wrażliwa niż dorosłego i szkodliwe substancje znajdujące się w odzieży mogłyby powodować bardzo nieprzyjemne reakcje chemiczne. Dzieci zasługują na to co najlepsze i właśnie to chcemy im dać. Zdrowie, komfort, wygodę i wesołe dzieciństwo.

Nasz sklep.